Pracodawca w Niemczech żąda zwrotu pieniędzy za prace w homeoffice
15 stycznia, 2024Zwolnienie z pracy za porozumieniem stron w Niemczech
19 stycznia, 2024Procesy w niemieckich sądach pracy - dowody w rękach pracowników
Nierzadko wynik procesów w niemieckich sądach pracy zależy od tego, czy pracownik ma w ręku wystarczające dowody. Oto kilka przykładów na to jak zabezpieczać dowody w sporach z pracodawcą:
Czas pracy
Jeśli chodzi o czas pracy w ramach umowy (czyli np. przepracowanie 40 godzin na tydzień), wtedy wystarczy najczęściej podanie czasu pracy z uwzględnieniem przerw oraz ogólny opis wykonywanych zadań. Tutaj wystarczają odpowiednie zapiski.
Więcej za to trzeba, kiedy staramy się o nadgodziny. Szczegóły podałem tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/nadgodziny-przed-sadem/
Ustne wysłanie do domu
Jest to najczęściej pułapka. Pracodawcy w Niemczech wysyłając pracowników do domu normalnie sporo ryzykują, bo pracownik może domagać się za czas w domu normalnej wypłaty. Dlatego potem – w sądach pracy w Niemczech – pracodawcy twierdzą najczęściej, że albo nie było takiej rozmowy w ogóle, albo że rozmowa miała inny przebieg, tak że na pewno pracownik nie był wysłany do domu.
W takich sytuacjach najlepiej jest domagać się od pracodawcy z Niemiec pisemnego potwierdzenia, że ma się do odwołania zostać w domu. Można np. spytać w emailu lub inną droga, czy na pewno ma się zostać w domu. Jeśli pracodawca nie odpowie, wtedy musimy udać się do firmy ze świadkiem, tak żeby przy nim zostało potwierdzone, że na razie ma się zostać w domu.
Ustne wysłanie na urlop
Tutaj obowiązuje to samo co w punkcie Ustne wysłanie do domu:
W takich sytuacjach najlepiej jest domagać się od pracodawcy pisemnego potwierdzenia urlopu. Można np. spytać w emailu lub inna droga, czy na pewno urlop ma trwać od-do konkretnych dni. Jeśli pracodawca nie odpowie, wtedy musimy udać się do firmy ze świadkiem, tak żeby przy nim zostało potwierdzone, że dostało się urlop.
Rozmowy w cztery oczy z przełożonymi
Najlepiej jest domagać się od pracodawcy pisemnego potwierdzenia treści rozmowy. Można np. spytać w emailu lub innądrogą, czy z takiej rozmowy na pewno dobrze się wszystko zapamiętało, wymieniając jednocześnie to co zostało ustalone w rozmowie…
Bardzo ważne jest, żeby nie podpisywać żadnych dokumentów bez uprzedniego tłumaczenia przez osoby nie związane z pracodawcą. Szczegóły opisałem tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/podpisy-na-dokumentach-od-pracodawcy-w-niemczech-1170/
Chorobowe
Generalnie dobrze jest zwrócić lekarzowi uwagę na to, że w ramach chorobowego z Niemiec potrzebna jest dokumentacja, z której wynikać będą przeprowadzone badania, stwierdzone symptomy oraz stan zdrowia pracownika, najlepiej jeszcze wykonywany przez niego zawód.
Wielu lekarzy w Polsce twierdzi, że pomimo wyraźnego życzenia ze strony pracownika i pisemnego zwolnienia z tajemnicy lekarskiej nie są zobowiązani do odpowiedzi wobec urzędów i sądów z Niemiec.
Jest to wierutna bzdura biorąca się najczęściej z faktu źle prowadzonej dokumentacji lekarskiej. To są Państwa dane i mogą Państwo z nimi robić co się Państwu żywnie podoba. Będę o tym pisał w jednym z kolejnych artykułów.
Kontakty do innych osób z pracy
Warto zachowywać kontakty do koleżanek i kolegów z pracy, bo potem właśnie któreś z nich może być korzystnym dla Państwa świadkiem w sprawie przed niemieckim sadem pracy.
Wiadomości i czaty grupowe na whatsapp itd.
Tutaj warto robić screenshoty. Oczywiście chodzi o wiadomości ważne dla naszych spraw z pracodawcą, w innych kwestiach znaczenie ma ochrona sfery osobistej osób piszących w takim czacie grupowym.
Proszę pamiętać przy tym, ze komórki firmowe trzeba oddać, a potem będzie trudno odzyskać zapisane tam wiadomości…
Rozmowy telefoniczne z pracodawca z Niemiec
Jesli mamy kogoś w domu (żona, mąż, dorosłe dzieci itd.) kto może za nas zadzwonić do firmy, to lepiej niech zrobi to właśnie ta osoba. Mamy wtedy „w ręku” dowód w spostaci świadka na treść rozmowy z pracodawcą. W Niemczech członkowie rodziny mogą być świadkami w sądach.