
Chorobowe z Niemiec – potrzebne informacje
2 listopada, 2024
Gdy niemiecka kasa chorych chce nas przenieść z chorobowego na rentę albo emeryturę
6 listopada, 2024Prawo do strajku w Niemczech
Reagowanie na złe warunki pracy jest słuszne. Żeby to robić w Niemczech, trzeba wiedzieć jak – inaczej można sobie zaszkodzić.
Układy zbiorowe to takie umowy między związkami zawodowymi a pracodawcami (najczęściej zrzeszonymi w organizacjach pracodawców). W Niemczech strajkować można będąc w odpowiednich niemieckich związkach zawodowych i tylko w odpowiednim czasie.
Poza tym przypadkiem spontaniczne strajkowanie może w Niemczech prowadzić do konsekwencji takich jak upomnienia lub zwolnienia, nawet w trybie natychmiastowym. Bierze się to stąd, że odmowa pracy podczas regularnego czasu pracy, a tym bardziej aktywne blokowanie pracy oznacza w Niemczech naruszenie obowiązku pracy, a tym samym naruszenie umowy o pracę.
Legalne strajkowanie wymaga pieniędzy – za czas legalnego strajku (a tym bardziej nielegalnego) niemiecki pracodawca nie musi płacić. Dlatego legalnie strajkujący często otrzymują w Niemczech świadczenie ze swojego związku zawodowego na pokrycie przynajmniej części utraconego w czasie strajku zarobku.
Istnieją też w Niemczech rady zakładowe – jeśli w zakładzie pracuje co najmniej pięciu pełnoletnich pracowników, z których co najmniej trzej pracują w firmie od co najmniej pół roku – wtedy można wybrać radę zakładową. Trzeba się przy tym trzymać przepisów dotyczących zakładania rad zakładowych – dlatego najlepiej skontaktować się wcześniej z niemieckimi związkami zawodowymi (pracują tam również osoby mówiące po polsku). Rada zakładowa to w Niemczech duża pomoc w walce o prawa pracownicze.
Pojedyncza osoba na niemieckiej umowie o pracę może odmówić dalszej pracy, jeśli nie otrzyma od jednej do dwóch pensji miesięcznych. Ważne jest, żeby w takiej sytuacji złożyć odpowiednie oświadczenie i powołać się na nie wypłaconą pracę jako powód wstrzymania pracy. Jeśli firma w Niemczech nie wypłaca od 3 miesięcy pensji wtedy trzeba sprawdzić, czy nie warto skończyć umowy w trybie natychmiastowym i złożyć wniosek o rekompensatę z powodu upadłości firmy.
Odmowa pracy przez naruszenie innych obowiązków niemieckiego pracodawcy jest możliwa też wtedy, kiedy chodzi o kwestie ochrony zdrowia. Na wszelki wypadek radzę to wcześniej skonsultować z prawnikiem lub niemieckimi związkami zawodowymi.
Konkluzja: Jeśli chcą Państwo w grupie walczyć w Niemczech o poprawę warunków pracy, wtedy trzeba trzymać się przepisów. Najlepiej jest wcześniej skontaktować się z niemieckimi związkami zawodowymi lub wyspecjalizowanym prawnikiem.